Menu Zavřeno

ČT vysílá Postřehy odjinud z Horního Rakouska

Oblíbený dokumentární cyklus Postřehdy odjinud startuje 9. ledna 2021 13-ti dílný seriál putování po Horním Rakousku, tentokrát za doprovodu Pavla Poláka.

Každou sobotu na ČT 1 ve 12.50 (a v reprízách následující týden nebo kdykoli na www.ceskatelevize.cz) můžete navštívit a poznat sousední spolkovou zemi Rakouska, která je nám tak blízká a je překvapivě rozmanitá. Na Dunaji, který tvořil před tisíci lety hranici římské říše navštívíte nejstarší město Rakouska Enns, které se jako tábor římských legionářů jmenovalo Lauriacum a mučednickou smrtí zde zemřel sv. Florián.

Hornorakouskou Solnou komoru (Salzkammergut) miloval císař František Josef I. jako své letní sídlo. Tyrkysové jezero Attersee inspirovalo Gustava Mahlera i Gustava Klimta a podíváte se do nejstaršího solného dolu na světě. Dozvíte se, že první železnice na evropském kontinentě tzv. koněspřežka vedla z Českých Budějovic přes Linec až k jezeru Traunsee do městečka Gmunden, aby přepravovala sůl, a že bukové lesy Národního parku Vápencové hory (Kalkalpen) jsou přírodním světovým dědictvím UNESCO. Dále se dozvíte, co je to Zille a že dodací lhůta ručně šitých kožených kalhot je 10 let. Toto vše a ještě mnohem více zachytily Postřehy z Horního Rakouska.

Seriál fejetonů o Horním Rakousku vnikl díky profesionalitě týmu České televize: dramaturgovi Karlu Bělohlavému, režisérovi Jaroslavu Večeřovi, mágovi kamery  Krunoslavovi Kiko Ketelešovi a zkušenému redaktorovi Pavlu Polákovi. Díky za ochotu a spolupráci patří partnerům v Horním Rakousku a půlroční přípravě a podpoře Oberösterreich Tourismus Gmbh a Jitky Zikmundové. Během 14-ti dní natáčení v Horním Rakousku pořídil tým 18 hodin materiálu, najezdil 2.500 km a nalétal 5 hodin dronem.

Foto: ©Karel Bělohlavý