Menu Zavřeno

Úspěšná realizace projektu Re.Focus Austria v Českých Budějovicích

Re.Focus

Střední škola a Vyšší odborná škola cestovního ruchu v Českých Budějovicích byla postavena před nelehký úkol a zvládla to na výbornou.

Školu oslovilo Rakouské velvyslanectví v Praze, zda by se nechtěla se svou partnerskou školou Tourismusschulen Bad Leonfelden, se kterou spolupracuje již od roku 1990, aktivně podílet na realizaci jednoho projektového dne v rámci celosvětové iniciativy Re.Focus rakouského ministerstva zahraničních věcí.

Náměstek hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Pavel Klíma společně s hornorakouským zemským radou pro sociální věci a mládež Dr. Wolfgangem Hattmannsdorferem tento projektový den zahájili v Českých Budějovicích. Rakouské velvyslanectví v Praze, které akci organizovalo v rámci iniciativy Rakouského ministerstva zahraničních věcí “ReFocus Austria“, bylo zastoupeno vyslancem Mag. Georgem Zehetnerem.

Protože spolupráce mezi partnerskými školami trvá téměř 33 let, byla ochota obou škol už od začátku jasná. Obě školy ocenily, že po tak dlouhé covidové době mohou zase mezi sebou spolupracovat. Jak řekl náměstek hejtmana Mgr. Klíma, host projektového dne: „Jsme všichni členy jednoho evropského regionu a spolupráce mezi sousedy je něco, co nás obohacuje.“

Ve třech workshopech na témata “region kulinářství“, „region zaměstnání“ a „region cestovního ruchu“ žáci a studenti obou škol zpracovali své poznatky, zážitky i očekávání a společně je prezentovali. Výstupy z jednotlivých workshopů byly velmi zajímavé. Region kulinářství prezentovaly školy společně připravenými menu založených na regionálních potravinách. V regionu zaměstnání prezentovali žáci obou škol své praxe v německém a českém prostředí a v regionu cestovního ruchu se účastníci projektu dozvěděli užitečné informace o rozhlednách, které jsou umístěny po obou stranách česko-rakouských hranic a můžeme z nich nahlédnout k sousedům. Žáci doplnili své prezentace i malou cestovní příručkou, která pomáhá návštěvníkům rozhleden s informacemi i jednoduchými slovními obraty týkajícími se gastronomie.

Sladění žáků, pedagogů a přípravných týmů dopadlo na výbornou a návštěvníci workshopů i doprovodného programu se dozvěděli mnoho nového z oblasti gastronomie, zdravé výživy, cestování a pracovních příležitostí v příhraničních regionech jižních Čech a Horního Rakouska.

„Jako sousedé jsme si velmi blízcí a takto realizovaná setkání nám pomáhají překonat dnešní složitou dobu a navázat nová přátelství a zabývat se aktivitami, které nás spojují“, připomněla Mgr. Zdeňka Erhartová, ředitelka školy. „Doufejme, že takovýchto setkání začne znovu přibývat a že naši žáci budou mít nové příležitosti se prezentovat.“

„My jsme všichni hudebníci v evropském orchestru. Není důležité, kdo hraje první nebo druhé housle. Nejdůležitější je, že vystupujeme společně,“ řekl na závěr ředitel školy cestovního ruchu v Bad Leonfeldenu Dr. Herbert Panholzer.

Text & Foto: Mgr. Zdeňka Erhartová